\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Aranżacja mieszkania bez pomocy projektanta? Sprawdź najczęściej popełniane błędy!

Urządzanie wnętrz to nie lada wyzwanie, szczególnie dla osób, które nie mają o tym pojęcia, a mimo to starają się stworzyć sobie własną, funkcjonalną przestrzeń. Jak pewnie się domyślasz, w znakomitej większości przypadków nie kończy się to najlepiej. Klienci często zwracają się do architektów wnętrz z prośbą o poprawienie tego, co sami „zepsuli”. Oczywiście nie ma nic złego w nieodpowiednim urządzeniu mieszkania na własną rękę, a zwrócenie się o pomoc do profesjonalistów zawsze jest mile widziane w tego typu sytuacjach. Warto jednak uniknąć kolejnych wydatków i przedłużających się remontów, wybierając fachowe wsparcie już na początku

Błędy popełnione we wnętrzach mogą mścić się nawet przez wiele lat i nierzadko odciskają piętno na budżecie. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, jakie są najczęściej popełniane grzechy podczas samodzielnej aranżacji wnętrz. Podpowiemy również, na jakich zasadach powinno się opierać przemyślane urządzanie mieszkania. Zapraszamy do lektury i mamy nadzieję, że nasze porady pomogą Ci w podjęciu decyzji związanych z remontem.

Projektowanie wnętrz „na własną rękę”. Jakie błędy są popełniane najczęściej?

Projektowanie wnętrz nie należy do najłatwiejszych zadań. Szczególnie wtedy, kiedy marzysz o uzyskaniu określonego efektu, a sam nie masz planu na skuteczne osiągnięcie go. Właściwie, to sytuacja, w której nie masz żadnego konkretnego pomysłu na styl, w jakim urządzisz mieszkanie, a mimo to zamierzasz zrobić to bez profesjonalnej pomocy – jest jeszcze gorsza. Do najczęstszych błędów podczas urządzania wnętrz możemy zaliczyć przede wszystkim:

  • Nadmiar dodatków i dekoracji. Projektowanie wnętrz rządzi się swoimi prawami, jednak zasada „co za dużo to niezdrowo” sprawdza się w tym wypadku naprawdę świetnie. Zasypanie mieszkania niepotrzebnymi meblami, obrazami, lustrami, czy ozdobami, które odgrywają wyłącznie rolę tzw. łapaczy kurzu – nigdy nie prowadzi do niczego dobrego. Z drugiej strony musisz uważać również na opozycyjną przesadę, czyli stworzenie zimnych, skrajnie minimalistycznych i pustych przestrzeni. W tego typu mieszkaniach bez dwóch zdań nie poczujesz się jak w domu.
  • Połączenie niepasujących do siebie kolorów. Nic nie psuje tak wnętrza, jak niedopasowanie kolorystyczne. Z pewnością masz swój ulubiony kolor. Przemyśl jednak, czy krwisto czerwone czy też intensywnie różowe ściany to na pewno dobry pomysł. W niektórych przypadkach mogą sprawdzić się one bardzo dobrze, jednak niezwykle często wykorzystywane są w nieprzemyślany i nieodpowiedni sposób, przez co obciążają wnętrze, zmniejszają optycznie przestrzeń, czy nadają kiczowatego klimatu. Aranżacja mieszkania powinna być procesem poprzedzonym odpowiednimi przygotowaniami.

• Nieprzemyślany misz-masz stylów. Urządzanie wnętrz bez konkretnej koncepcji powoduje brak spójności, a to z kolei nie pomaga w stworzeniu wymarzonego domu. Eklektyzm – czyli łączenie różnych stylów, jest bardzo trudnym zabiegiem stylistycznym i zrobienie go w nieumiejętny sposób, nie zbuduje harmonijnego wnętrza.

• Nieodpowiednie oświetlenie. W projektowaniu wnętrz oświetlenie odgrywa szczególną rolę. Najczęściej popełnianym błędem w tej kwestii jest wybieranie jednego źródła światła w postaci lampy sufitowej. Taka opcja nie sprawdzi się nawet w przypadku małych pomieszczeń, ponieważ okaże się po prostu niepraktyczna. Przydatne okażą się natomiast dodatkowe lampy stołowe, podłogowe, czy kinkiety, dzięki którym będziesz mógł wprowadzić odpowiedni klimat i zapewnić wystarczającą ilość światła w każdym momencie dnia.

O grzechach w aranżacji wnętrz można by było pisać godzinami, jednak już te powinny dać Ci stosunkowo duży pogląd w sprawie urządzania mieszkania. Jeżeli masz świadomość, że nie jesteś w stanie zrobić tego na własną rękę – profesjonalny architekt wnętrz z pewnością posłuży swoją specjalistyczną pomocą. Piękne i funkcjonalne mieszkanie z pewnością jest tego warte!

Co zrobić, aby uniknąć błędów podczas aranżacji wnętrz?

Aranżacja mieszkania może przysporzyć sporo kłopotów nawet najbardziej kreatywnym osobom. W tej dziedzinie kreatywność jest szalenie ważna, jednak nie zastąpi niezbędnej wiedzy i wielu innych koniecznych umiejętności. Planowanie mieszkania powinno opierać się na kilku podstawowych zasadach. Pierwszą z nich jest wydzielenie strefy nocnej i dziennej. Strefę nocną stanowią sypialnie, w których powinny dominować ciepłe barwy oraz lekkie oświetlenie, które nie zmęczy oczu. W tych miejscach powinniśmy pozwolić sobie na odpoczynek po ciężkim dniu oraz odpowiednią regenerację zarówno dla ciała, jak i umysłu. Strefa dzienna natomiast to przestrzeń, w której będziemy spędzać większość czasu podczas dnia. Powinna być miejscem doskonale oświetlonym, odpowiednio uporządkowanym i zachęcającym do rozrywki oraz aktywnego spędzania czasu w gronie znajomych.

Jeżeli zależy Ci na optycznym powiększeniu przestrzeni, możesz postawić na większe lustra, które doskonale sprawdzą się w tej roli. Oprócz tego sprawią, że pomieszczenie wyda się przytulniejsze i czystsze. Warto również skupić się na wielofunkcyjnych rozwiązaniach w przypadku mebli oraz odpowiednim dobraniu materiałów ich wykonania.


Jeżeli jednak chcesz prawdziwie spektakularnego efektu – postaw na pomoc, którą może zaoferować Ci architekt wnętrz. Zachęcamy do sprawdzenia naszej oferty za pośrednictwem strony internetowej

https://www.interior-artstudio.pl/oferta, na której znajdziesz wszelkie niezbędne informacje, które pomogą Ci podjąć odpowiednie decyzje podczas aranżacji mieszkania. Profesjonalni projektanci wyczarują dla Ciebie niesamowitą przestrzeń, spełniającą wszystkie niezbędne wymagania i dostosowaną do Twoich indywidualnych preferencji!

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.