\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Poznaj największe wady i zalety kuchni otwartej na salon!

Poznaj największe wady i zalety kuchni otwartej na salon!

Kuchnia otwarta na salon to rozwiązanie, które coraz częściej pojawia się w projektach domów, czy mieszkań. Otwarta przestrzeń zyskała na popularności w ciągu ostatnich lat. Połączenie kuchni, salonu i jadalni w jedno przestronne pomieszczenie ma wiele zalet. Nie jest to jednak rozwiązanie dla każdego, dlatego decydując się na taki zabieg powinniśmy być świadomi zarówno jego zalet jak i wad. W artykule przedstawimy najważniejsze plusy i minusy projektowania wnętrza z kuchnią otwartą na salon.

Zalety projektu kuchni otwartej

Przestrzeń

Jedną z największych zalet otwartej kuchni jest optyczne powiększenie przestrzeni. Rozwiązanie to sprawdza się świetnie w mieszkaniach o małym metrażu, dzięki czemu część dzienna staje się bardziej okazała i przestronna. Poza wizualnym powiększeniem zyskujemy również większą funkcjonalność oraz wiele możliwości aranżacyjnych. Można wyraźnie podkreślić część kuchenną stosując inną kolorystykę lub podzielić przestrzeń wyspą kuchenną. Z drugiej strony można zastosować taką samą kolorystykę w całym pomieszczeniu, dzięki temu uzyskamy spójne wnętrze.  

Integracja

Otwarta przestrzeń sprzyja integracji domowników. Przygotowując posiłki nie musimy samotnie spędzać kilku godzin tygodniowo. Podczas gotowania w aneksie kuchennym możemy np. obserwować bawiące się dzieci w salonie. W trakcie imprez, gdy trzeba coś na szybko podgrzać nie musimy przerywać rozmowy z przyjaciółmi, co więcej możemy zorganizować imprezę w formie wspólnego gotowania. W otwartej kuchni nie ominie nas żaden gol ulubionej drużyny, gdy w trakcie meczu trzeba będzie pójść po dodatkowe przekąski, gdyż stale możemy mieć widok na telewizor.

Wielofunkcyjność

Duża otwarta przestrzeń może być wielofunkcyjna. Aktualna sytuacja na świecie pokazała jak ważna jest funkcjonalność w naszym otoczeniu. Spędzanie większej ilości czasu w mieszkaniu, zdalna praca i nauka wymogły na nas zmiany nie tylko w stylu życia, ale również we wnętrzu. Dzięki ruchomemu wyposażeniu można łatwo przesuwać granice stref w części dziennej by dostosować ją do bieżących potrzeb. Stół jadalniany w ciągu dnia może zamienić się w miejsce do pracy lub odrabiania lekcji, zaś wieczorami w bazę do rozgrywek gier planszowych.

Światło

Otwierając kuchnię na salon zyskujemy również więcej światła naturalnego. W salonie okna zwykle są dużo większe niż w kuchni i wpuszczają do środka więcej naturalnego światła.

Wymienione zalety mają niewątpliwy wpływ na projektowanie otwartych kuchni we wnętrzach naszych domów i mieszkań. Jednak rozwiązanie to ma wady, na które zwrócić szczególną uwagę powinny osoby lubiące dużo gotować oraz zwolennicy tradycyjnych dań. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu dla siebie najlepszej możliwej opcji zapraszamy do współpracy 
https://www.interior-artstudio.pl/oferta

Wady kuchni otwartej

 Zapachy

Jedną z najczęściej wymienianych wad kuchni otwartej na salon jest rozprzestrzenianie się zapachów. Powrót do domu, w którym od wejścia rozciąga się przyjemny zapach obiadu często jest miłą perspektywą jednak nie zawsze przygotowywane potrawy pięknie pachną. Woń smażonej cebuli lub przypalonego naleśnika nie zachęca do przebywania w tym samym pomieszczeniu. Skutecznym sposobem na poradzenie sobie z problematycznymi zapachami jest dobra wentylacja oraz odpowiednie sprzęty. Na rynku jest ogromny wybór okapów kuchennych, także bez problemu dobierzemy odpowiedni pasujący do naszej zabudowy. W przypadku, gdy nie mamy możliwości podłączenia do wentylacji możemy zastosować pochłaniacz na filtry węglowe. Obecnie producenci sprzętów AGD zwracają coraz większą uwagę na wygląd produktów. Okap może być nie tylko wydajny ale również bardzo stylowy, zwłaszcza okapy wyspowe mogą stanowić mocny punkt w tak zaprojektowanym wnętrzu. Z szerokiej oferty produktów jesteśmy w stanie wybrać okap wpisujący się w styl projektowanego pomieszczenia.

Hałas

Nie da się uniknąć hałasu podczas gotowania, mikser, młynek do kawy, blender, okap to przykładowe sprzęty emitujące największy hałas w kuchni. Przygotowywanie posiłków w otwartej kuchni może być uciążliwe dla innych domowników. Szum okapu może skutecznie zagłuszyć rozmowy lub ulubiony serial oglądany w salonie. Dlatego przy wyborze sprzętów do aneksu kuchennego należy zwrócić szczególną uwagę na poziom hałasu, by sprzęt był nie tylko wydajny ale również cichy.

 Bałagan

Przygotowywanie obiadu rodzinnego lub kolacji dla znajomych wiąże się z bałaganem w kuchni. Stos garnków i misek w zlewie, porozkładane sprzęty, artykuły spożywcze wprowadzają chaos do wspólnej przestrzeni. Na szczęście jest kilka rozwiązań, które możemy wprowadzić do projektu otwartej kuchni, tak by jej widok po gotowaniu nie „straszył” domowników i gości. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią ilość miejsca do przechowywania, układ szafek i szuflad powinien być jak najbardziej przemyślany. Dobór odpowiednich systemów pozwoli na zwiększenie funkcjonalności np. magic-corner firmy Peka umożliwi maksymalne wykorzystanie powierzchni szafek narożnych w kuchni. Innym ciekawym rozwiązaniem jest ukrycie ekspresu we wnęce na blacie w rogu kuchni. Zamykając wnękę frontem podnoszonym do góry zyskamy wizualnie pełną zabudowę zachowując przy tym łatwy dostęp do sprzętu użytkowanego na co dzień. Po więcej ciekawych rozwiązań zapraszamy do naszego biura projektowego.

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.