\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Idealny projekt łazienki — jak uniknąć kosztownych błędów?

Zaprojektowanie łazienki to jedno z trudniejszych zadań do wykonania podczas prac remontowych lub aranżacji nowych wnętrz. Na niewielkiej powierzchni musimy ulokować kilka niezbędnych sprzętów, a często ogranicza nas metraż. Dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego architekta, który zaprojektuje łazienkę skrojoną idealnie do naszych potrzeb.

Projekt łazienki — na co trzeba zwrócić uwagę?

W Internecie znajdziemy tysiące inspiracji oraz pomysłów na aranżację nowoczesnej łazienki. Popularnie są obecnie łazienki w stylu loft, gdzie dominują elementy drewna, czerni i chłód betonu. Z mody nie wychodzą również łazienki skandynawskie, pełne bieli i jasnych dodatków, które ocieplają wnętrza.

Decydując się na rozwiązanie w konkretnym stylu, należy pamiętać, aby wykończyć pomieszczenie spójnie. Płytki muszą współgrać z armaturą, kolorem drzwi oraz dodatkami. Zaprojektowanie eleganckiego pomieszczenia to zwykle największy problem inwestorów. Niedoświadczone osoby często nieumiejętnie łączą style i kolorystykę. W rezultacie łazienka może wyglądać, jakby złożona była z kilku różnych, odmiennych wizji.

Oprócz kwestii wizualnych bardzo istotną sprawą jest także ergonomia pomieszczenia oraz praktyczne rozwiązania. Choć "na papierze" może wydawać się nam, że jesteśmy w stanie ulokować w jednym pomieszczeniu prysznic, wannę i pralkę, w praktyce może okazać się łazienka jest niewygodna podczas codziennego użytkowania.

W takim razie gdzie zrobić projekt łazienki? Zawsze warto skonsultować się z doświadczonym architektem, szczególnie jeśli chcemy zastosować w pomieszczeniu rzadziej stosowane rozwiązania, np. wolnostojącą wannę.

Jak zaprojektować małą łazienkę?

Mała łazienka nie musi oznaczać rezygnacji z wymarzonego sprzętu, np. dużej wanny czy pralki z suszarką. Warto jednak wybrać sprzęty mniejsze gabarytowo. Jeśli zależy nam na wannie i prysznicu, dobrym rozwiązaniem może być zamontowanie parawanu nawannowego. W małej łazience należy w miarę możliwości zagospodarować każde wolne miejsce. Brakuje Ci dodatkowej szafki? Pomyśl o szafce z lustrem, którą można powiesić nad umywalką.

Pokój kąpielowy, czyli mini SPA w Twoim domu

Na dużym metrażu możemy zaprojektować pokój kąpielowy, który będzie namiastką SPA w Twoim domu lub mieszkaniu. Doświadczony projektant wnętrz podpowie, z jakich rozwiązań warto skorzystać, aby użytkować łazienkę komfortowo. Duża łazienka to także wyzwanie aranżacyjne i dekoracyjne. Warto urządzić ją spójnie i estetycznie. Należy kierować się przy tym ergonomią i stosować rozwiązania, które okażą się praktyczne.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz?

Decydując się na samodzielne wykonanie projektu, bierzemy na siebie ogromne ryzyko związane z ewentualnymi kosztownymi naprawami. Choć internetowe wizualizacje wydają się skrojone do naszych potrzeb, rzeczywistość często weryfikuje pomysły z wirtualnych zdjęć. Każda łazienka powinna zostać zaprojektowana indywidualnie, biorąc pod uwagę dokładne wymiary, oczekiwania użytkowników co do zainstalowanego sprzętu, a także styl życia domowników. Osobną kwestią jest budżet, który zamierzamy przeznaczyć na wyposażenie łazienki.

Czym zajmuje się architekt, a czym architekt/projektant wnętrz?

Projekt łazienki możemy przygotować dwuetapowo. Co zawiera projekt łazienki? Podczas wykonywania projektu mieszkania/domu należy omówić wstępną koncepcję pomieszczenia. Jeśli zastanawiasz się, gdzie najlepiej zrobić projekt łazienki, skorzystaj na tym etapie z pomocy architekta. Ustali on dokładne wymiary pomieszczenia, określi miejsce na otwory drzwiowe oraz rozmieści wszystkie sanitariaty. Po wykonanych przyłączach ostateczną aranżację możemy przygotować wspólnie z projektantem wnętrz. Wówczas omawiamy kolorystykę pomieszczenia, wybieramy modele sanitariatów, zaprojektujemy układ płytek i skomponujemy dodatki.

Dlaczego warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz przed pracami wykończeniowymi?

Projektowanie łazienki warto rozpocząć już na etapie prac budowlanych. Kiedy nadejdzie moment prac instalacyjnych, hydraulik i elektryk będą prosić o wskazanie dokładnej lokalizacji poszczególnych punktów wodnych i elektrycznych. Warto więc wiedzieć, w którym miejscu znajdzie się umywalka, WC, czy decydujemy się na wannę z prysznicem, czy tylko na jedno z tych rozwiązań. Jeśli chcemy, by w łazience znalazł się odpływ liniowy, również trzeba go przewidzieć już na etapie instalacji. Podobnie jest z nowoczesnymi rozwiązaniami podtynkowymi.

Dodanie lub przesunięcie poszczególnych punktów na etapie prac wykończeniowych także jest możliwe, wiąże się jednak z dużymi kosztami i dodatkowymi pracami remontowymi, a niekiedy nawet ze skuwaniem płytek czy posadzek.

Projekt łazienki — skorzystaj z pomocy architekta

Doświadczony architekt pomoże w zastosowaniu rozwiązań, które będą wygodne w użytkowaniu, a także dopasowane do naszych możliwości finansowych. Posiada także wiedzę z zakresu prawidłowej ergonomii w łazience. Podpowie, w jakiej odległości od siebie należy instalować poszczególne sprzęty, aby korzystanie z nich było komfortowe i bezpieczne.

Architekt wnętrz najlepiej wie, co powinien zawierać projekt łazienki, zna bieżące trendy w wykańczaniu domów i podpowie, jakie rozwiązania zastosować, aby uzyskać wymarzony przez nas efekt. Wskaże godne polecenia materiały budowlane, z których warto skorzystać podczas remontu. Dzięki tym wskazówkom mamy pewność, że nie przepłacimy za zakupiony materiał, a jednocześnie skorzystamy z rozwiązań, które mają wydłużony okres trwałości. Projektanci wnętrz mają świadomość, że ewentualne błędy w planowaniu wykończenia łazienki wiążą się z kosztownymi naprawami i przeróbkami, dlatego starają się zawsze spełnić oczekiwania inwestorów, dostosowując je jednocześnie do technicznych możliwości pomieszczenia.

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.