\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Architekt — kto to jest i czym się zajmuje?

Architekt — co robi, czym się zajmuje, ile zarabia? Takie pytania zadają sobie osoby, które szukają dla siebie ciekawej drogi zawodowej i takie, które planują budowę domu. Zawód architekta kojarzy się z prestiżem, ale i odpowiedzialnością. Niejeden przedstawiciel tego zawodu zapisał się w historii świata jako twórca wyjątkowych budowli.

Kto to jest architekt?

Architekt jest specjalistą, który projektuje budynki i czuwa nad wznoszeniem budowli. Słowo ”architekt” pochodzi od greckiego architékton, czyli budowniczego i kierującego budową. Architekci to nie tylko projektanci budynków, ale także urbaniści, którzy odpowiedzialni są za rozwój przestrzeni miejskiej. Ich wiejskimi odpowiednikami są ruraliści, architekci terenów wiejskich. Skorzystać też można z usług takich specjalistów jak architekci krajobrazu przy zakładaniu ogrodu i architekci wnętrz przed wykończeniem poszczególnych pomieszczeń w domu lub biurze.

Predyspozycje do pracy architekta

Kandydat na stanowisko architekta powinien mieć cechy osoby uzdolnionej artystycznie, czułej na piękno oraz sztukę, ale także musi dobrze radzić sobie z zagadnieniami matematyki.

Cechy dobrego architekta:

 • wyobraźnia przestrzenna,
 • uzdolnienia plastyczne,
 • dobra orientacja w terenie,
 • wyczucie koloru,
 • umiejętność rysowania plastycznego i technicznego,
 • znajomość materiałów z branży budowlanej,
 • wiedza z dziedziny sztuki konstruktorskiej,
 • umiejętność obsługi komputera i znajomość programów do projektowania.

Żeby pracować jako architekt, trzeba zdobyć odpowiednie wykształcenie, czyli uzyskać stopień magistra kierunku architektura i urbanistyka oraz odbyć praktykę zawodową, która trwa minimum 2 lata. Następnie należy podejść do egzaminów państwowych i zapisać się do odpowiedniej izby architektów.

Zadania architekta

Wiele osób odpowiadających na pytanie, co robi architekt, mówi, że projektuje on budynki. Architekt jednak zajmować się może różnymi dziedzinami, w zależności od swojej specjalizacji, ale także konkretnych wymogów zlecenia. Ten zawód wymaga połączenia zagadnień technologicznych, prawa budowlanego i nauk ścisłych z informacjami o sztuce i to nie tylko współczesnej, ale przez wszystkie dzieje człowieka.

Architekt odpowiada za wygląd budynku, zagospodarowanie przestrzeni wokół niego, nadzorowanie całej budowy, przygotowanie i ewentualną korektę kosztorysu.

Architekt tworzy projekty domów jednorodzinnych, wielorodzinnych, firm, biurowców, budynków użyteczności publicznej, ale także całe plany zagospodarowania miast i wsi oraz ogrodów wokół domów.

Co robi architekt — specjalizacje

Zanim udasz się do architekta, zwróć uwagę na jego specjalizację.

 1. Architekt krajobrazu – to on między innymi wpływa na nasze otoczenie, czyli to, co znajduje się wokół domów, nie tylko jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych. Projektuje między innymi wygląd ogrodów, parków, skwerów, terenów zielonych ogólnie dostępnych. Do architekta krajobrazu możesz wybrać się, gdy chcesz, by specjalista opracował projekt Twojego ogrodu lub gdy prowadzisz inwestycję, taką jak hotel, SPA, salę bankietową, budujesz domy wielorodzinne, biurowce. Architekt krajobrazu nie tylko musi znać się na technologii budowlanej, ale przede wszystkim mieć ogromną wiedzę z branży ogrodniczej. Skupia się na klimacie, glebach, roślinności, ale również na małej architekturze. Może zaplanować ustawienie ławek, fontann, rzeźb, altanek.
 2. Architekt wnętrz – ten specjalista zaczyna pracę od wizualizacji poszczególnych pomieszczeń zgodnie z ich przeznaczeniem i oczekiwaniami klienta. Proponuje wykorzystanie różnych materiałów wykończeniowych, ale także mebli, zastosowanie tekstyliów i dekoracji. Jego zadaniem jest nie tylko zadbanie o elegancki wygląd, ale także ergonomię pomieszczeń. Warto skorzystać z jego usług przy urządzaniu własnego mieszkania, ale również biura, hotelu, instytucji publicznej.
 3. Urbanista – to od jego pracy zależy to, jak wyglądać będzie przestrzeń miejska i czy będzie dostosowana do potrzeb mieszkańców. Czynnie uczestniczy w tworzeniu nowych przestrzeni miasta, planów zabudowy, udoskonalania sieci dróg. Architekta urbanistę spotkamy najczęściej w urzędzie miasta lub gminy, gdzie pracuje przy dużych projektach.
 4. Ruralista — pełni podobne funkcje jak urbanista, ale zajmuje się terenami wiejskimi i podmiejskimi.
 5. Architekt budowlany – to ten, którego zwykle spotykamy na placu budowy domu, firmy, budynku użytkowego, ale także przy budowie mostów. Ma zadbać nie tylko o wygląd budynku, ale także wzniesienie go zgodnie ze sztuką budowlaną. Musi przygotować cały projekt zgodny z oczekiwaniami zleceniodawcy, obowiązującymi przepisami i czuwa nad przebiegiem budowy.

Wyraźnie widać, że trudno odpowiedzieć jednoznacznie, kto to jest architekt i czym się zajmuje. Dużo bowiem zależy od jego zainteresowań, specjalizacji i zleceń, których się podejmuje.

Architekt — kontakt z klientem

Architekci muszą ściśle współpracować z klientami lub przedstawicielami firm i organów zlecających przygotowanie danego projektu. Podczas rozmów z architektem określa się budżet inwestycji, oczekiwania klienta, jego wytyczne. Rolą architekta jest także dostosowanie projektu do przepisów prawa i możliwości zabudowania danej działki. Często architekci są więc także osobami, które muszą korygować marzenia swoich klientów, jeśli są one nierealne. Dobry architekt jest jednak w stanie zaproponować inne rozwiązania, nierzadko ciekawsze i w pełni satysfakcjonujące klienta. Praca architekta, o czym już wiemy, nie kończy się na samym projektowaniu. Pomagać on może w znalezieniu kompetentnej firmy budowlanej, nadzoruje przebieg budowy, by ostatecznie budynek był zgodny z założeniami projektu i bezpieczny.

 

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.