\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Projektowanie wnętrz. Światło we wnętrzach

Projektowanie wnętrz to bardzo złożony proces mający na celu stworzenie przestrzeni funkcjonalnych, przytulnych a zarazem pięknych i efektownych. Odpowiednio dobrane oświetlenie jest kluczowym elementem aranżacji wnętrz, ponieważ może znacząco wpłynąć na odbiór danej przestrzeni. Aby oświetlenie spełniało swoją rolę należy stosować się do poniżej opisanych zasad.  


W naszych wnętrzach towarzyszą nam dwa rodzaje światła: naturalne i sztuczne. Na światło naturalne nie mamy wpływu, najczęściej zależne ono jest od pogody, szerokości geograficznej i aktualnie panującej pory roku. Powinniśmy tak kształtować przestrzeń, aby jak najlepiej wykorzystać w ciągu dnia światło słoneczne aż do zachodu słońca, co również pozwoli zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Kluczowe będzie tu odpowiednie usytuowanie pomieszczeń względem stron świata, tak aby okna pomieszczeń w których spędzamy czas rano wychodziły na wschód, część dzienna najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniach z ekspozycją południowo - zachodnią, natomiast przestrzenie w których nie spędzamy dużo czasu należy umiejscowić od strony północnej.  

 

 

Istotny wpływ na jakość światła dziennego, które dociera do wnętrz mają przesłony okienne, umożliwiające regulację w razie potrzeby. Mogą to być: żaluzje, rolety plisowane, klasyczne czy rzymskie a także firanki i zasłony. Należy zwrócić uwagę na kolor przesłon okiennych, ponieważ w przypadku np. firanek ich materiał przepuszcza światło i dodatkowo je "barwi". Najczęściej, gdy zależy nam na doświetleniu i powiększeniu przestrzeni dobieramy jasne i lekkie tkaniny, w przypadku wnętrz, które mają być przytulne np. sypialnia idealnie sprawdzą się cięższe zasłony zaciemniające. 


Drugi rodzaj światła we wnętrzach - oświetlenie sztuczne daje nam więcej możliwości do jego kreowania. Możemy wybrać takie oprawy, które pozwolą na dowolną zmianę temperatury i natężenia światła. Przy planowaniu oświetlenia należy brać pod uwagę przeznaczenie pomieszczenia oraz rodzaj wykonywanych w nim czynności. W zaplanowaniu oświetlenia pomieszczeń najbardziej pomocny jest podział źródeł światła na odrębne warstwy w zależności od spełnianej funkcji. Wyróżniamy warstwy oświetlenia: ogólną, akcentującą, zadaniową i dekoracyjną. Niektóre punkty oświetleniowe mogą spełniać różne zadania np. akcentującą i dekoracyjną. Podział oświetlenia na warstwy najlepiej stosować w każdym pomieszczeniu, nie zawsze konieczne są wszystkie warstwy, ale optymalne jest zastosowanie minimum dwóch. 

 

 

Warstwa 1: oświetlenie ogólne 

To oświetlenie, które równomiernie oświetla całe wnętrze. Sprawia ono, że w pomieszczeniu jest wystarczająco jasno, tak żeby bez problemu dostrzec całą przestrzeń. Ten rodzaj oświetlenia pozwala na wykonywanie zadań takich do których potrzebne jest widzenie każdego elementu wnętrza np. sprzątanie. Oświetlenie ogólne nie powinno być bardzo mocne, ponieważ może ono także tworzyć tło dla pozostałych warstw oświetlenia. Oprawy, które idealnie sprawdzą się w roli oświetlenia ogólnego powinny dawać rozproszone, miękkie światło. Mogą to być plafony, pojedyncze spoty, oprawy liniowe lub szynoprzewody z wpinanymi oprawami. 


Warstwa 2: oświetlenie akcentujące 

To oświetlenie, którego zadaniem jest podkreślenie ważnych elementów we wnętrzu. Można go użyć akcentując obraz na ścianie, tapetę, wnękę lub strukturę powierzchni np. ściany wykonanej z cegły czy kamienia. Natężenie światła tej warstwy musi być wyższe niż warstwy ogólnej, co pozwoli na wyróżnienie się tego typu oświetlenia na tle pozostałych. Do akcentowania punktowego najlepiej sprawdzą się pojedyncze reflektorki lub szynoprzewody z dopasowanymi do potrzeb oprawami, których kąt świecenia można dowolnie regulować. Gdy chcemy zaakcentować większą powierzchnię idealnie sprawdzą się w tym wypadku oprawy liniowe sufitowe lub ścienne, listwy Led umieszczone we wnękach lub podłużne kinkiety. 

 

 

Warstwa 3: oświetlenie zadaniowe 

To oświetlenie, niezbędne do wykonywania różnych zadań w poszczególnych wnętrzach. Pozwala ono na stworzenie idealnych warunków do wykonywania takich czynności jak praca przy biurku, czytanie książki na fotelu lub w łóżku, wykonywanie codziennej toalety przed lustrem, krojenie warzyw i przygotowywanie posiłków w kuchni. Warto zwrócić uwagę, że każda z tych czynności z uwagi na charakter wykonywanego zadania, wymaga doboru innej oprawy oświetleniowej o odpowiednich parametrach. Dlatego do pracy przy biurku idealnie sprawdzi się kinkiet doświetlający blat, lampka biurkowa lub lampa wisząca bezpośrednio nad nim. Oświetlenie idealne do czytania książek zmienia się w zależności od miejsca, w którym czytamy, mogą to być lampy podłogowe, kinkiety czy lampy stojące na blacie, a nawet zwieszone z sufitu pojedyncze oprawy. Oświetlenie lustra w łazience jest bardzo ważne w przypadku, gdy ma ono pełnić również funkcję toaletki, tu sprawdzą się oprawy, które równo doświetlą twarz bez tworzenia cienia jak w przypadku światła padającego tylko z sufitu; można do tego zastosować kinkiety umieszczone symetrycznie, listwy Led lub oprawy zwieszane w formie podświetlonego okręgu. Oświetlenie blatu roboczego w kuchni jest bardzo ważne, światło powinno padać bezpośrednio na blat, co uniemożliwia zasłonięcie źródła światła możliwe w przypadku, gdy w kuchni zastosujemy tylko punkty oświetleniowe na środku sufitu. Oświetlenie zadaniowe może być zaprojektowane tak, że pod szafkami górnymi przebiega listwa Led podświetlająca blat, w przypadku kuchni bez górnych szafek blat najlepiej doświetlić za pomocą kinkietów, szynoprzewodów, czy pojedynczych opraw rozmieszczonych w równych odległościach. 

 

 

Warstwa 4: oświetlenie dekoracyjne 

Oprawy oświetleniowe dekoracyjne mogą stanowić jedynie efektowny dodatek, ale mogą też pełnić dodatkową rolę z powyżej wymienionych i być bardzo funkcjonalne np. piękny kinkiet (warstwa dekoracyjna) który dodatkowo używany jest do czytania książek w łóżku (warstwa zadaniowa). Największy błąd przy doborze opraw oświetleniowych to kierowanie się tylko ich wyglądem, a nie sposobem świecenia, który jest bardzo istotną kwestią.  


Oświetlenie we wnętrzach jest bardzo ważną kwestią i tak jak może nam pomóc w kreowaniu własnej przestrzeni, to może też przysporzyć nam wiele trudności. W tej sytuacji zachęcamy do współpracy z nami, jesteśmy po to, aby rozwiązać każdy projektowy problem i zaprojektować przestrzeń twoich marzeń. 

 

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.