\
Projektowanie i aranżacja wnętrz Lublin, Warszawa | Pracownia architektoniczna Interior Art Studio
INTERIOR ART STUDIO

Blog

Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzu

Kolor we wnętrzach odgrywa bardzo ważną rolę. Decydując się na wprowadzenie różnorodnej kolorystyki powinniśmy przede wszystkim kierować się własnymi preferencjami i wybierać te barwy, które lubimy i w otoczeniu których czujemy się dobrze. O wpływie kolorów na nasz nastrój mówi psychologia koloru. Przykładowo barwy niebieskie i zielone działają uspokajająco, czerwienie dodają energii, ale w nadmiarze mogą wzbudzać agresję a ciepłe kolory takie jak żółcie i pomarańcze poprawiają samopoczucie.

Wykorzystanie kolorów we wnętrzach może być niekiedy problematyczne. Nie ma sztywnych reguł, czy uniwersalnego przepisu na to jak dobrać kolory do projektowanego pomieszczenia, jednak jest kilka aspektów na które należy zwrócić uwagę. Poniżej przedstawimy kilka zasad, które mogą pomóc Ci w dobraniu odpowiednich proporcji kolorów do swojego wymarzonego wnętrza.

Zasada 60 : 30 : 10

To jedna z najbardziej popularnych reguł ułatwiających dobieranie kolorów we wnętrzach. Często uważana jest za procentowy podział 3 kolorów w pomieszczeniu. Jednak jest to błędne założenie, wykorzystanie tego podziału nie ogranicza nas jedynie do 3 barw. Zasada 60:30:10 wywodzi się ze złotego podziału. Według niej kolory dobieramy w następujący sposób: 60% to kolory główne, 30% stanowią kolory akcentowe/pokrewne, zaś ostatnie 10% to kolory kontrastowe. W kolorach głównych możemy ująć takie elementy jak ściany, podłogi, kanapa, stoliki kawowe. Często jako bazę, czyli kolor główny wybiera się biel ale nie musimy ograniczać się do jednego koloru może to być biel połączona z beżem. Do akcentów zaliczamy dywan, zasłony, tapicerowane krzesła, czy np. kolorowy sufit. Jako kontrast we wnętrzach możemy wykorzystać dodatki, dekoracje, poduszki na kanapie. Najczęściej bazą są kolory stonowane, akcenty nieco ciemniejsze, a kolor kontrastowy jest najbardziej wyróżniający się. Jednak tworząc własną paletę barw do wymarzonego wnętrza, nie musimy ściśle trzymać się bieli jako bazy, możemy dobrać kolory według własnych preferencji, zaś zasada 60:30:10 może nam pomóc zachować proporcje.

POP of colour

Dla lubiących stonowane wnętrza ale szukających odrobiny koloru i czegoś nieoczekiwanego we wnętrzu dobrym rozwiązaniem będzie POP of colour, czyli akcent kolorystyczny. POP ma przyciągać wzrok zaraz po wejściu do pomieszczenia, może to być mocny akcent w postaci kolorowej sofy lub fotela w stonowanym wnętrzu. Innym przykładem może być kontrastowy dywan na białej podłodze lub kolorowe poduszki na beżowej sofie. Kropla koloru to nie tylko meble, może to być również fragment ściany pomalowany na interesujący kolor. POP of colour ma przede wszystkim zwracać uwagę i wyróżniać się na tle bazowych kolorów.

Monochromatyczne wnętrza

Monochromatyczne wnętrze, czyli urządzone przy wykorzystaniu jednego koloru i jego ewentualnych odcieni. Najczęściej spotykamy białe wnętrza, jednak żeby nie wyglądały one bezdusznie i nudno należy zwrócić uwagę na wybierane materiały. Przy monochromatycznych projektach należy wybierać zróżnicowane faktury. Dywan, zasłony, poduszki to elementy, które zawsze ocieplą wnętrze. W przypadku decyzji o jednej barwie we wnętrzu, przy projektowaniu kieruj się dotykiem, pomoże ci to stworzyć ciekawą przestrzeń, dzięki zastosowaniu różnorodnych faktur. Monochromatyczne nie zawsze znaczy białe, czy też szare. Dla nieco odważniejszych osób może to być okazja do wykorzystania swojego ulubionego koloru w mieszkaniu i np. urządzenia salonu w odcieniach niebieskiego.

Jeśli jednak nie czujesz się pewnie w temacie dobierania kolorów, możesz skorzystać z pomocy projektanta wnętrz. Pomoże Ci on dopasować kolory, które lubisz tak by współgrały ze sobą we wnętrzu i stanowiły przyjemną dla oka całość. 

Nasze projekty i realizacje możesz obejrzeć tutaj:

https://www.interior-artstudio.pl/projekty-i-realizacje

 

INFORMACJA O POLITYCE PRZETWARZANIA DANYCH OSOBOWYCH

W celu dostarczania naszych usług wykorzystujemy pliki cookies. Aby dowiedzieć się więcej o plikach cookies, opcjach wypisu oraz Twoich preferencjach kliknij polityką prywatności. Korzystanie z naszego serwisu internetowego traktowane jest jako zgoda na politykę przetwarzania danych osobowych.